Príbeh Carpana 1Máloktorý z historických domov na Hlavnej ulici je taký známy ako ten s číslom 42, v ktorom sa dnes nachádza elegantná reštaurácia a kaviareň Carpano. Obklopujú ho nielen historické budovy divadla, fontány a majestátneho dómu, ale aj rôzne legendy. História domu siaha až do 14. storočia a jeho múry si pamätajú množstvo príbehov.

V roku 1892 sem presťahoval svoju cukráreň Gustáv Megay, ktorý ju „zdedil” po svojom predchodcovi, Júliusovi Szekerákovi. Návšteva Megayho cukrárne sa stala pre Košičanov neodmysliteľnou súčasťou nedeľných vychádzok. Boli to časy, kedy kvitla skutočná kaviarenská kultúra a káva sa s pôžitkom vychutnávala. Aj potom, čo tu v roku 1968 podnik Reštaurácie Košice otvoril vináreň Carpano – jednu z prvých svojho druhu v bývalom Československu – ostala styčným bodom rôznych stretnutí.  Pravidelne ste tu mohli naďabiť na známych umelcov, hercov z neďalekého divadla či športovcov.

Príbeh Carpana 2

Noblesa starých čias sa do Carpana vrátila na jeseň roku 2014, kedy po kompletnej rekonštrukcii ožilo v podobe dvojpodlažnej elegantnej kaviarne rozdelenej na fajčiarsku a nefajčiarsku časť, a reštaurácie s vinotékou a salónikom. Kaviareň s terasou má kapacitu 50 a 80 miest a reštaurácia 74, vrátane salónika pre 20 osôb.  

Hoci sme zachovali pôvodné meno reštaurácie, ktoré nesie po objaviteľovi vermutu – lekárnikovi Benedettovi Carpanovi – nedajte sa talianskym názvom pomýliť. V „dnešnom” Carpane vám naservírujeme pokrmy, ktoré sú spojením kuchyne rakúsko-uhorskej monarchie, medzinárodnej kuchyne a najmodernejších postupov, akým je metóda pomalého varenia pri nízkych teplotách, sous-vide. Na jedálnom lístku nájdete množstvo rybích špecialít, pretože máme vlastný chov rýb, a teda neustály prísun čerstvého „úlovku”. Skladba našej vinotéky sa orientuje na kvalitné vína z našich regiónov, v nápojovom lístku nájdete aj pestrý výber nealkoholických a alkoholických nápojov a domácich limonád. Nech k nám prídete na rodinnú večeru alebo len na popoludňajšiu kávičku, rozhodne nevynechajte sladkú bodku – všetky koláče a dezerty v ponuke pripravuje naša cukrárka.

Chceli by sme, aby ste sa u nás príjemne cítili, preto sa náš personál posnaží vyhovieť každej vašej požiadavke. Našim cieľom je aby každá návšteva Carpana vo Vás, Košičanoch, prebúdzala spomienky – a Vás, návštevníkov nášho mesta, zoznámila s gastronomickým dedičstvom a tradíciami tohto regiónu.